Green Officeholders (September 1, 2020)

At least 114 Greens holding elected office across the United States as of  September 1, 2020, according to these criteria of who qualifies for inclusion in this list.


Arkansas (1)

Sarah Marsh, Alderman, Ward 1, Position 2, Fayetteville (Washington County) term through Nov 2020


California (25)

Mayor (1)
Bruce Delgado, Mayor, Marina (Monterey County) term through Nov 2022

City Council (2)
Dave Grover, City Council, Trinidad (Humboldt County) term through Nov 2020 (appointed May 2019)
Paul Pitino, Town Council, Arcata (Humboldt County) term through Nov 2020

School Districts (9)
David Clark, Governing Board Member, Cardiff School District, Cardiff-By-The-Sea (San Diego County) term though Nov 2022
Jacob Coan, Governing Board Member, South Bay Union School District, Eureka (Humboldt County) term through Nov 2022
Carolyn Dixon, Governing Board Member, Wright Elementary School District, Santa Rosa (Sonoma County) term through Nov 2022
Mark Dyken, Governing Board Member, Vallecito Union School District (Calaveras County) term through Nov 2022
Laura Esperanza, Canyon School Board, Canyon Township (Contra Costa County) term through Nov 2022
Avito Miranda, Governing Board Member, Trustee Area #1, Shoreline Unified School District (Marin and Sonoma Counties) term through Nov 2020
Jeffrey Dean Schwartz, Governing Boardmember, Arcata School District, Arcata (Humboldt County) term through Nov 2021
Dana Silvernale, Governing Boardmember, North Humboldt Union High School (Humboldt County) term through Nov 2022
Jim Smith, President, Canyon School Board, Canyon Township (Contra Costa County) term through Nov 2022

Fire Districts (1)
John Abraham Powell, Board of Directors, Montecito Fire District, Montecito (Santa Barbara County) term through Nov 2020

Water Districts (4)
Randy Marx, Board of Directors, Fair Oaks Water District, Division 4 (Sacramento County) term through Nov 2020
William Stokem, Board of Directors. Mendocino County Waterworks District II Granite Bay (Mendocino County) term through December 2021
Jeffrey Whitehouse, Board of Directors, Westport County Water District, Westport (Mendocino County)  term through December 2021
Robert “Bob” Patrick Wichert, Director, Sacramento Suburban Water District; Division 3 (Sacramento County) term through Nov 2022

Community Service Districts (2)

Bastiaan Hoeks, Mystic Mine Road Community Services District (Nevada County) term through Nov 2020
Scott Kender, Board of Directors, Redway Community Services District (Mendocino County) term through Nov 2021

Neighborhood Councils (6) all terms through spring 2021
Melissa Curiel, Community Seat, Boyle Heights Neighborhood Council, Los Angeles (Los Angeles County) term through Spring 2021
Lisa DeNiscia, Board of Directors, Central San Pedro Neighborhood, Los Angeles (Los Angeles County) (appointed 2020) term through Spring 2021
Lisa Johnson, Area 5 Representative, Foothills Trails District Neighborhood Council, Los Angeles (Los Angeles County) term through Spring 2021
Danielle Mead, Infrastructure Chair, Hollywood Hills West Neighborhood Council, Los Angeles (Los Angeles County) term through Spring 2021 (appointed May 2019)
Hugh Moore, Area 2 Resident Representative – Seat 2 (Group B), United Neighborhoods of the Historic Arlington Heights, West Adams and Jefferson Park Community Neighborhood Council, Los Angeles (Los Angeles County) term through Spring 2021
Carl Petersen, Resident Boardmember, Northridge East Neighborhood Council, Los Angeles (Los Angeles County) term through Spring 2021


Colorado (1)

Bryan Williams, School Board, Ourat (Ouray County) term through Nov 2021


Connecticut (13)

Eric Bergman, Town Council, Clinton, term through Nov 2021
Dagmar Noll
, Town Council, Willimantic, term through Nov 2021
Daphne Dixon, Zoning Board of Appeals, Fairfield (alternate), term through Nov 2021
Darcy Van Ness, Zoning Board of Appeals Alternate, Waterford, term through Nov 2021
Colin Cogle, Zoning Board of Appeals Alternate, New Milford, term through Nov 2021 (appointed Nov 2019)
Enevia Baidoo Keene
, Zoning Board of Assessment Appeals, Windham, term through Nov 2023
Cassandra Martineau
, Zoning Board of Appeals Alternate, Willimantic, term through Nov 2021
Douglas Lary, Board of Finance, Windham, term through Nov 2021
Colleen Ann Reidy, Enfield, Chair, Thompsonville Fire Commission (Hartford County) term through May 2020
Ed Heflin, Constable, Greenwich, term through Nov 2023
Leif Smith
, Constable, Redding, term through Nov 2023
Rob Derry, Police Commission, Clinton, term through Nov 2023


District of Colombia (1)

Perry Redd, Advisory Neighborhood Council, ANC 4B05, Washington, DC term, through Nov 2020


Illinois (9)

Jessica Bradshaw, City Council, Carbondale term through April 2021
Peter Schwartzman, City Council, Galesburg, Ward 5 term through April 2023
Scott Summers, McHenry County Regional Board of School Trustees (McHenry County) term through April 2021
Kyle Taylor
, Kane County Regional Board of School Trustees, St. Charles Township (Kane County) term through April 2021
Gary Shepherd, Carbondale Elementary School Board Member, District 95 (Jackson County) term through April 2021
Holly Scholz
, Fox Valley Park District, District 3 (Kane, DuPage, and Will Counties) term through April 2021
Don Crawford
, Board of Trustees, St. Elmo Public Library District (Fayette County) term through April 2021
Sandy Lezon, Library Board of Trustees, Warrenville Public Library District, Warrenville, term through April 2025
Steve De La Rosa, Library Board of Trustees, Villa Park (Dupage County) term through April 2021


Louisiana (1)

Chad Franklin Springer, Town Council, Forrest, term through Nov 2020


Maine (4)

Gil Harris, Board of Selectmen, Limerick (York County) term through March 2021
Joseph Young, Board of Selectman, Fayette (Kennebec County) term through June 2023
Anna Trevorrow, Board of Education, At-large, Portland (Cumberland County) term through Nov 2023
Sam Pfeiffle, Maine School Administrative District (MSAD 15), Gray/New Gloucester term through June 2021


Maryland (2)

Annie Chambers, Douglas Homes representative, Residents Advisory Board, Public Housing Authority, Baltimore term through May 2021
Anthony Williamson, Broadway Homes representative, Residents Advisory Board, Public Housing Authority, Baltimore term through May 2021


Massachusetts (7)

Bryan Moss, Town Meeting Seat, Precinct 8, Shrewsbury (Worcester County) term through May 2021
Sharon Moss, Town Meeting Representative, Shrewsbury (Worcester County) term through May 2023
Edward Tar Larner, Housing Board, Concord (Middlesex County) term through March 2021
Matthew Moncreaff, Board of Selectman, Princeton (Worcester County) term through May 2021
Joyce Palmer-Fortune, Select Board, Whately (Franklin County) term though May 2023
Nat Fortune
, Town Moderator, Whately (Franklin County) term though May 2023
David Spanagel
– Lancaster Library Trustee, term through May 2021


Michigan (5)

Kat Bruner James, City Council, Ferndale (Oakland County) term though Nov 2023
Cliff Yankovich, City Council, Lowell (Kent County) term though Nov 2023
Evely Pridemore
, Redford Union School District, Redford (Wayne County) term though Nov 2022
Beau Perry, Library Board, Ferndale, term though Nov 2020


Missouri (1)

Ed Williamson, Texas County Health Board, Texas County. term through May 2023


Minnesota (3)

Cam Gordon, City Council, Ward 2, Minneapolis (Hennepin County) term though Nov 2021
Steve Laitinen, Director, Soil and Water Conservation District, District 1 (Anoka County) term though Nov 2020
LaTrisha Vetaw, Commissioner At-Large, Park And Recreation Board, Minneapolis (Hennepin County) term though Nov 2021


New Jersey (2)

Erika Jacho, Board of Education, Bellevelle (Essex County) term through Nov 2021
Jessica Clayton, Board of Education, Brick Township (Ocean County) term through Nov 2020


New York (1)

Anthony Del Plato, Village Trustee, Village of Interlaken term through March 2021


Ohio (1)

Rick Duff, Township Fiscal Officer, Mifflin (Ashland County), term though Nov 2023


Oregon (6)

Josiah Dean, City Council, Dufur (Wasco County) term through Nov 2020
Shauleen Higgin, City Council, Lakeside , term through November 2022
Michael Sonnleitner, Portland Community College Board of Directors, Zone 3, Portland, term through May 2023
Michael Clary, Coos Soil and Water Conservation District, Zone 4 (Coos County) (appointed May 2019), term though November 2020
Alex Polikoff, Corvallis Rural Fire Protection District (Benton County), term through May 2021
Matt Donahue, Circuit Court Judge (Benton County), term though May 2026


Pennsylvania (20)

Tara Yaney, Borough Council, Edgewood (Allegheny County) term through Nov 2023
Michael Bagdes-Canning
, Borough Council, Cherry Valley Borough (Butler County) term through Nov 2023
Dave Ochmanowicz, Board of School Directors, Region 1, Quakertown Community School Board (Bucks County) term through Nov 2021
Cem Zeytinoglu
, Board of School Directors, Stroudsburg Area School Board (Monroe County) term through Nov 2021
Kristin Combs, Judge of Elections, Philadelphia (Philadelphia County) term through Nov 2021
Kerry Foose
, Judge of Elections, Lenox Twp (Susquehanna County) term through Nov 2021
Jim Keller, Judge of Elections, West Reading Borough (Berks County) term through Nov 2021
Tausif Khan, Judge of Elections, Falls Township (Wyoming County) term through Nov 2021 (appointed in spring 2018)
David Kurzweg, Judge of Elections, Cumru Townhip (Berks County) term through November 2021
Ethan Leatherbarrow, Judge of Elections, Philadelphia (Philadelphia County) term through Nov 2021
Paul Notwick, Judge of Elections, Bristol Twp (Bucks County term through November 2021
William Pilkonis, Judge of Elections, Scranton (Lackawanna County) term through Nov 2021
Tim Runkle, Judge of Elections, Elizabethtown (Lancaster County) term through Nov 2021
Julia Zion, Judge of Elections, Maxatawny Township (Berks County), term through Nov 2021
Jay Ting Walker, Inspector of Elections, Pittsburgh (Allegheny County)term through Nov 2021
Olivia Faison
, Inspector of Elections, Philadelphia (Philadelphia County) term through Nov 2021
Joseph Reeves,
Inspector of Elections, City of Reading (Berks County), term through Nov 2021 (appointed May 2019 to fill vacancy)
Jay Sweeney
, Auditor, Falls Township (Wyoming County) term through Nov 2021
David Kennedy, Auditor, Overfield Township (Wyoming County) term through Nov 2021
Tim Runkle, Tax Collector, Elizabethtown Borough (Lancaster County), term through Nov 2023


South Carolina (2)

Michael Stewart, Soil and Water Commission (Greenville County) term through Nov 2022
Eugene Platt
, James Island Public Service District, James Island (Charleston County) term through Nov 2020


Texas (1)

George Altgelt, City Council, District 7, Laredo (Webb County) term through Nov 2020


Utah (2)

Tom King, Chair, Fairpark Community Council, Salt Lake City (Salt Lake County) term through April 2021
Deanna Taylor, Secretary, Fairpark Community Council, Salt Lake City (Salt Lake County) term through April 2021


Virginia (2)

Thomas Adams, Soil & Water Conservation Board, Skyline District (Montgomery County) term through Nov 2023
Ira Richards III
, Soil & Water Conservation Board, Lord Fairfax District (Warren County) term through Nov 2023


West Virginia (2)

John W. Farrell, Supervisor, Southern Conservation District, West Virginia Conservation Agency term through May 2024
Daniel Lutz
, Eastern Panhandle Conservation District, District 19 (Jefferson County) term through May 2024


Wisconsin (2)

Bob Gifford, County Board of Supervisors, District 10 (Portage County) term through Apr 2022
Barbara Maniotis, District 11, Wisconsin Conservation Congress delegate (Milwaukee County) term through April 2021