Green officeholders (November 5, 2019)

At least 130 Greens holding elected office across the United States after the November 5, 2019 elections, according to these criteria of who qualifies for inclusion in this list.


Arkansas (1)

Sarah Marsh, Alderman, Ward 1, Position 2, Fayetteville (Washington County) term through Nov 2020


California (44)

Mayor (1)
Bruce Delgado, Mayor, Marina (Monterey County) term through Nov 2022

City Council (4)
Leslie Castellano
, City Council, Eureka (Humboldt County) term through Nov 2022
Dave Grover, City Council, Trinidad (Humboldt County) term through Nov 2020
Elaine Hogan, City Council, Blue Lake (Humboldt County) term through Nov 2022
Paul Pitino, Town Council, Arcata (Humboldt County) term through Nov 2020

Community College Districts (2)
Vahe Peroomian
, Board of Trustees, Glendale Community College District, Glendale (Los Angeles County) term through March 2020
Jennifer Baker, Board of Trustees, Area 1, Napa Valley College, Napa (Napa County) term through Nov 2020

School Districts (14)
David Clark, Governing Board Member, Cardiff School District, Cardiff-By-The-Sea (San Diego County) term though Nov 2022
Jacob Coan, Governing Board Member, South Bay Union School District, Eureka (Humboldt County) term through Nov 2022
Carolyn Dixon, Governing Board Member, Wright Elementary School District, Santa Rosa (Sonoma County) term through Nov 2022
Mark Dyken, Governing Board Member, Vallecito Union School District (Calaveras County) term through Nov 2022
Laura Esperanza, Canyon School Board, Canyon Township (Contra Costa County) term through Nov 2022
Marnie Glickman, Governing Board Member, Dixie School District (Marin County) term through Nov 2020
Jason Jones, Union Hill School District, Grass Valley (Nevada County) term through Nov 2020
Jose Lara, Vice President and Governing Board Member, El Rancho Unified School District, Pico Rivera (Los Angeles) term through Nov 2022
Avito Miranda, Governing Board Member, Trustee Area #1, Shoreline Unified School District (Marin and Sonoma Counties) term through Nov 2020
Kimberly Ann Peterson, Board of Trustees, Geyserville Unified School District (Sonoma County) term through Nov 2020
Scott Schneider, Board of Trustees, Ft. Bragg Unified School District, Ft. Bragg (Mendocino County) term through Nov 2022
Jeffrey Dean Schwartz, Governing Boardmember, Arcata School District, Arcata (Humboldt County) term through Nov 2021
Dana Silvernale, Governing Boardmember, North Humboldt Union High School (Humboldt County) term through Nov 2022
Jim Smith, President, Canyon School Board, Canyon Township (Contra Costa County) term through Nov 2022

Fire Districts (1)
John Abraham Powell, Board of Directors, Montecito Fire District, Montecito (Santa Barbara County) term through Nov 2020

Water Districts (6)
Larry Bragman, Board of Directors, Division 3, Marin Municipal Water District Board (Marin County) term through Nov 2022
Wayne Doyle, Director Timber Cove County Water District, (Sonoma County) term through November 2021
Randy Marx, Board of Directors, Fair Oaks Water District, Division 4 (Sacramento County) term through Nov 2020
William Stokem, Board of Directors. Mendocino County Waterworks District II Granite Bay (Mendocino County) term through December 2021
Jeffrey Whitehouse, Board of Directors, Westport County Water District, Westport (Mendocino County)term through December 2021
Robert “Bob” Patrick Wichert, Director, Sacramento Suburban Water District; Division 3 (Sacramento County) term through Nov 2022

Community Service Districts (4)
Bastiaan Hoeks, Mystic Mine Road Community Services District (Nevada County) term through Nov 2020
Scott Kender
, Board of Directors, Redway Community Services District (Mendocino County) term through Nov 2021
Cynthia Replogle, Director, Oceano Community Services District, Oceano (San Luis Obispo County)
George Wheeler
, Board of Directors, Community Services District (Mendocino County) term through Nov 2022

Other Districts (4)
Mathew Clark, Board of Directors, Granada Sanitary District (San Mateo County) term through Nov 2020
Valery Larson, Board of Directors, Camp Meeker Recreation and Park District (Sonoma County) term through Nov 2021
James Rhodes, Director,
La Selva Beach Recreation District (Santa Cruz County) term through Nov 2020
Kim Taylor, Area 3 (Greenwood) (Supervisorial District IV), Georgetown Divide Recreation District (El Dorado County) term through Nov 2022

Neighborhood Councils (8) all terms through spring 2021
Melissa Curiel, Community Seat, Boyle Heights Neighborhood Council, Los Angeles (Los Angeles County) term through Spring 2021
Derek Iversen, District 5 Representative, Greater Valley Glen Neighborhood Council, Los Angeles (Los Angeles County) term through Spring 2021
Lisa Johnson, Area 5 Representative, Foothills Trails District Neighborhood Council, Los Angeles (Los Angeles County) term through Spring 2021
Audre Lopez-King, Youth/Educational Representative, Park Mesa Neighborhood Council, Los Angeles (Los Angeles County) term through Spring 2021
Danielle Mead, Infrastructure Chair, Hollywood Hills West Neighborhood Council, Los Angeles (Los Angeles County) term through Spring 2021 (appointed May 2019)
Hugh Moore, Area 2 Resident Representative – Seat 2 (Group B), United Neighborhoods of the Historic Arlington Heights, West Adams and Jefferson Park Community Neighborhood Council, Los Angeles (Los Angeles County) term through Spring 2021
Carl Petersen, Resident Boardmember, Northridge East Neighborhood Council, Los Angeles (Los Angeles County) term through Spring 2021
Aaron Williams, At Large Representatives (Group B: Seats 7-11), United Neighborhoods of the Historic Arlington Heights, West Adams and Jefferson Park Community Neighborhood Council, Los Angeles (Los Angeles County) term through Spring 2021


Colorado (2)

Merrily Mazza, City Council, Lafayette City Council (Boulder County) term through Nov 2021 (joined Green Party after elected)
Bryan Williams, School Board, Ourat (Ouray County) term through Nov 2021


Connecticut (14)

Eric Bergman, Town Council, Clinton, term through Nov 2021
Dagmar Noll
, Town Council, Willimantic, term through Nov 2021
Daphne Dixon, Zoning Board of Appeals, Fairfield (alternate), term through Nov 2021
Darcy Van Ness, Zoning Board of Appeals Alternate, Waterford, term through Nov 2021
Rob Barstow, Zoning Board of Appeals Alternate, Marlborough, term through Nov 2021
Colin Cogle, Zoning Board of Appeals Alternate, New Milford, term through Nov 2021
Enevia Baidoo Keene
, Zoning Board of Assessment Appeals, Windham
Cassandra Martineau
, Zoning Board of Appeals Alternate, Willimantic, term through Nov 2021
Douglas Lary, Board of Finance, Windham, term through Nov 2021
Colleen Ann Reidy, Enfield, Chair, Thompsonville Fire Commission (Hartford County) term through May 2020
Ed Heflin, Constable, Greenwich, term through Nov 2023
Leif Smith
, Constable, Redding, term through Nov 2023
Rob Derry, Police Commission, Clinton, term through Nov 2023
John Roush, Registrar of Voters, Union, term through Nov 2020


Illinois (9)

Jessica Bradshaw, City Council, Carbondale term through April 2021
Peter Schwartzman, City Council, Galesburg, Ward 5 term through April 2023
Scott Summers, McHenry County Regional Board of School Trustees (McHenry County) term through April 2021
Kyle Taylor
, Kane County Regional Board of School Trustees, St. Charles Township (Kane County) term through April 2021
Gary Shepherd, Carbondale Elementary School Board Member, District 95 (Jackson County) term through April 2021
Holly Scholz
, Fox Valley Park District, District 3 (Kane, DuPage, and Will Counties) term through April 2021
Don Crawford
, Board of Trustees, St. Elmo Public Library District (Fayette County) term through April 2021
Sandy Lezon, Library Board of Trustees, Warrenville Public Library District, Warrenville, term through April 2025
Steve De La Rosa, Library Board of Trustees, Villa Park (Dupage County) term through April 2021


Maine (6)

Peter Starostecki, Town Council, Area 2, Standish (Cumberland County) term through June 2020
Gil Harris, Board of Selectmen, Limerick (York County) term through March 2021
Patricia Jackson, Select Board, Mount Vernon (Kennebec County) term through June 2020
Anna Trevorrow, Board of Education, Chair, At-large, Portland (Cumberland County) term through Nov 2019
Sam Pfeiffle, Maine School Administrative District (MSAD 15), Gray/New Gloucester term through June 2021
Justin Reinhardt, Budget Committee, Limerick (York County) term through March 2020


Maryland (2)

Annie Chambers, Douglas Homes representative, Residents Advisory Board, Public Housing Authority, Baltimore term through May 2021
Anthony Williamson, Broadway Homes representative, Residents Advisory Board, Public Housing Authority, Baltimore term through May 2021


Massachusetts (9)

Laurance Kimbrough, School Committee, Cambridge term through Nov 2021
Bryan Moss, Town Meeting Seat, Precinct 8, Shrewsbury (Worcester County) term through May 2020
Sharon Moss, Town Meeting Representative, Shrewsbury (Worcester County) term through May 2020
Edward Tar Larner, Housing Board, Concord (Middlesex County) term through March 2021
Damon Jespersen, Board of Selectmen, Newbury (Essex County) term through May 2020
Matthew Moncreaff, Board of Selectman, Princeton (Worcester County) term through May 2021
Joyce Palmer-Fortune, Select Board, Whately (Franklin County) term though June 2020
Charlene DiCalogero, Board of Trustees, Library Board, Berlin (Worcester County) term through May 2020
David Spanagel – Lancaster Library Trustee, term through May 2020


Michigan (4)

Kat Bruner James, City Council, Ferndale (Oakland County) term though Nov 2023
Cliff Yankovich, City Council, Lowell (Kent County) term though Nov 2023
Jesse Torres
, Parks Commission, Holly Township (Oakland County) term though Nov 2020
Beau Perry, Library Board, Ferndale, term though Nov 2020


Missouri (1)

Ed Williamson, Texas County Health Board, Texas County. term through May 2023


Minnesota (4)

Cam Gordon, City Council, Ward 2, Minneapolis (Hennepin County) term though Nov 2021
Bryce Lange, City Council At-Large, Lewiston (Winona County) term through 2020
Steve Laitinen, Director, Soil and Water Conservation District, District 1 (Anoka County) term though Nov 2020
LaTrisha Vetaw, Commissioner At-Large, Park And Recreation Board, Minneapolis (Hennepin County) term though Nov 2021


New Jersey (2)

Erika Jacho, Board of Education, Bellevelle (Essex County) term through Nov 2021
Jessica Clayton, Board of Education, Brick Township (Ocean County) term through Nov 2020


New York (1)

Anthony Del Plato, Village Trustee, Village of Interlaken term through March 2021


Oregon (3)

Josiah Dean, City Council, Dufur (Wasco County) term through Nov 2020
Alex Polikoff, Corvallis Rural Fire Protection District (Benton County), term through May 2021
Cindy Johnsen, John Day Water District, Commissioner Position 5 (Clatsop County), term through May 2021


Pennsylvania (17)

Tara Yaney, Borough Council, Edgewood (Allegheny County) term through Nov 2023
Dave Ochmanowicz
, Board of School Directors, Region 1, Quakertown Community School Board (Bucks County) term through Nov 2021
Cem Zeytinoglu
, Board of School Directors, Stroudsburg Area School Board (Monroe County) term through Nov 2021
Kristin Combs, Judge of Elections, Philadelphia (Philadelphia County) term through Nov 2021
Kerry Foose
, Judge of Elections, Lenox Twp (Susquehanna County) term through Nov 2021
Jim Keller, Judge of Elections, West Reading Borough (Berks County) term through Nov 2021
Tausif Khan, Judge of Elections, Falls Township (Wyoming County) term through Nov 2021
David Kurzweg, Judge of Elections, Cumru Townhip (Berks County) term through November 2021
Ethan Leatherbarrow, Judge of Elections, Philadelphia (Philadelphia County) term through Nov 2021
Paul Notwick, Judge of Elections, Bristol Twp (Bucks County term through November 2021
William Pilkonis, Judge of Elections, Scranton (Lackawanna County) term through Nov 2021
Tim Runkle, Judge of Elections, Elizabethtown (Lancaster County) term through Nov 2021
Julia Zion, Judge of Elections, Maxatawny Township (Berks County), term through Nov 2021
Jay Ting Walker, Inspector of Elections, Pittsburgh (Allegheny County)term through Nov 2021
Olivia Faison
, Inspector of Elections, Philadelphia (Philadelphia County) term through Nov 2021
Jay Sweeney
, Auditor, Falls Township (Wyoming County) term through Nov 2021
David Kennedy, Auditor, Overfield Township (Wyoming County) term through Nov 2021


South Carolina (2)

Michael Stewart, Soil and Water Commission (Greenville County) term through Nov 2022
Eugene Platt
, James Island Public Service District, James Island (Charleston County) term through Nov 2020


Texas (1)

George Altgelt, City Council, District 7, Laredo (Webb County) term through Nov 2020


Virginia (2)

Giannina Frantz, Soil & Water Conservation Board, Tri-County/City District, Fredrickburg (Warren County) term through Nov 2019
Ira Richards III, Soil & Water Conservation Board, Lord Fairfax District (Warren County) term through Nov 2023


West Virginia (2)

John W. Farrell, Supervisor, Southern Conservation District, West Virginia Conservation Agency term through May 2020
Daniel Lutz
, Eastern Panhandle Conservation District, District 19 (Jefferson County) term through May 2020


Wisconsin (4)

Bob Gifford, County Board of Supervisors, District 10 (Portage County) term through Apr 2020
Yogesh Chawla, County Board of Supervisors, District 2 (Dane County) term through Apr 2020
Barbara Maniotis, District 11, Wisconsin Conservation Congress delegate (Milwaukee County) term through April 2021
Mariyah Robinson, District 11, Wisconsin Conservation Congress delegate (Milwaukee County) term through April 2020