Accreditation Committee Members

GHome | Members | Information | Complaints | Policies & Procedures | Requirements | Schedule

Co-chairs

Andy Ellis
Linnea ‘Lyn Joy’ Maravell

Members

Arkansas
Ryan Giglio

California
Ginny Brideau (March 2021 – March 2023)

Colorado
Victoria Lindsey
Andrea Mérida Cuéllar

Connecticut
Barbara Barry

Florida
Rose Roby

Georgia
Jimmy Cooper (October 2020 – October 2022)
John Fortuin (October 2020 – October 2022)
Kweku Lumumba (October 2020 – October 2022)

Illinois
Chris Blankenhorn (September 2018 – September 2020)
Gini Lester (September 2019 – September 2021)

Indiana
Jeff Sutter

Iowa
Holly Hart (December 2019 – December 2021)

Kentucky
Trey Alexander (September 2018 – September 2020)
James Calvert
Erin Doherty (September 2018 – September 2020)

Latinx Caucus
William Nogueras (November 2020 – November 2022)

Lavender Caucus
Daniel Bumbarger (April 2021 – April 2023)
Robin Laurain (April 2020 – April 2022)
Cyndi Norwitz (April 2020 – April 2022)

Louisiana
Kaitlin Boudreaux (January 2021 – January 2023)
John Krause (January 2021 – January 2023)
Chris Stella (January 2021 – January 2023)

Maine
Linnea ‘Lyn Joy’ Maravell

Maryland
Andy Ellis (July 2018 – July 2020)
Margaret Flowers (August 2020 – August 2022)

Michigan
Lou Novak (March 2021 – March 2023)

New Jersey
Kim Muedt (November 2020 – November 2022)
Tom Violett (November 2020 – November 2022)
Heather Warburton (November 2020 – November 2022)

New York
Gloria Mattera

North Carolina
Tommie James
Tony Ndege
Michael Trudeau

Oregon
Paul Loney
T. Oliver

Pennsylvania
Kristin Combs January 2020 – January 2022)

Texas
Travis Christal (October 2020 – October 2022)
Hunter Crow (October 2020 – October 2022)

Virginia
Tom Yager (January 2021 – January 2023)

Washington
Colin Bartlett (March 2021 – March 2023)
Noah Martin (March 2021 – March 2023)

Women’s Caucus
Tamar Yager (December 2020 – December 2022)

Youth Caucus
Asher Platts
Andrew Stewart

Steering Committee Liaison
Trahern Crews


Last updated May 4, 2021